Kategorie


Blumblum
ohodnotil/a:
90 %
Spisovatelovým knihám se neříká "podivné" jen tak pro srandu králíkům. Píše dokonalým, působivým a příjemným stylem, jemuž nechybí značná jemnost. Ale svým způsobem je to krásně divné. Třeba konec (který má mimochodem dvě verze) byl tak hrozně zvláštní, že jsem ho ani trochu nepochopila.
S ubývajícími stránkami se zmatky poněkud zvětšují. Postavy se stávají komplikovanějšími a záhadnějšími. Ale i přes to nechápání budete tuto knihu milovat.

Děj se dlouho rozjížděl, ale stálo zato pokračovat a nevzdat čtení. Stále se totiž objevují a zjišťují nové věci či informace, které trochu mění situace a celkový pohled na příběh. Spisovatel se ale ke starším částem moc nevrací, tudíž se změny moc neporovnávají a vznikají maličké zmatky.
V tom pomalém začátku jsme ale měli možnost stručně prozkoumat postavy a jejich příběhy. Pochopitelně později toho bylo více podrobnějšího.

Samotná kniha má nádhernou myšlenku a při jejím čtení vás naplňuje krásný pocit. Popisy bych hodnotila na 100%, protože jsou skutečně povedené. Co není potřeba rozebírat, Jääskeläisen zmíní jen jednoduše. Co je pro děj důležité se popíše detailněji.

Nejvíce jsem si oblíbila Kerttu, protože okolo ní se vlastně celý příběh točí. Je velmi zajímavá a stále odhaluje další a další úryvky ze své minulosti. Je stvořena kvůli lásce.
Nejméně oblíbenou postavou pro mě byla Aino. Když zmizela, nechyběla mi. Vadilo mi, jaká byla, ale dokonalý příběh by bez nepříjemné osoby nemohl existovat, ne?

Osobně mě taky velmi zajímalo, jak vlastně funguje práce nakladatele a také jsem si zamilovala Olliho zálibu v deštnících.
A co ty dvě verze konce? Dozvíte se v knize :-)
Přihlaste se pro zapojení do diskuse k této recenzi.
Žádný uživatel zatím nereagoval k této recenzi. Buďte první!